Ostatnia modyfikacja: 15. II 2024
Wybierz język: [ENGLISH] [SLOVENSKÝ]

W skrócie o Jurgowie

JurgówJurgów jest małą wsią położoną na południu Polski w powiecie tatrzańskim, województwie małopolskim. Region w którym leży Jurgów to Spisz, często błędnie umiejscawiany na Podhalu. Jurgów został założony najprawdopodobniej w 1546 roku. W roku 1996 zorganizowane zostały huczne obchody 450-lecia wsi. Jurgów jest spokojną wioską, która podczas swojej historii znajdowała się pod panowaniem różnych monarchów. Przez ponad 450 lat swojego istnienia jej charakter nie zmienił się zbytnio. Jednak tak jak wszędzie zmiany są nieuniknione i nastąpiły również w Jurgowie. Dzisiaj już prawie nie ma drewnianych domów, błotnistą drogę przez wieś zastąpiła asfaltowa a obok drogi pojawił się chodnik z kostki brukowej.

Jurgów tak jak każda inna miejscowość o tak długiej historii ma swoje pamiątki. Znajduje się tutaj zabytkowy drewniany kościół, stara drewniana chłopska chałupa która teraz służy jako muzeum. W Jurgowie znajduje się także wciąż działający tartak napędzany kołem wodnym. Dawniej Jurgów był wsią bardzo zaawansowaną technicznie. Oprócz ciągle działającego tartaku, znajdowały się tutaj trzy młyny, tzw. folusz czyli zakład wyrabiający sukno oraz elektrownia wodna. Wszystko było napędzane przy pomocy wody z rzeki Białki lub specjalnego kanału "Przykopa", który był wykopany do napędzania wymienionych wcześniej obiektów. Niestety do dnia dzisiejszego nie wszystkie przetrwały. Elektrownia wodna spłonęła w latach 80-tych, przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. W miejscu gdzie stała, można oglądać już tylko resztki fundamentów. Turbina została zdemontowana i wywieziona na złom. Po młynach wodnych także praktycznie nie ma już śladu, jeden został częściowo przeniesiony (a właściwie tylko jego pomieszczenia mieszkalne, resztę "zabrała" powódź) w inne miejsce. Niektóre popadły w ruinę albo zostały zaadoptowane do innych celów. Zaraz na początku wjeżdżając do Jurgowa od strony północnej znajduje się drewniany dom, który dawniej był chatą młynarza. Jednak dzisiaj już nie przypomina budowli sprzed lat ponieważ został mocno przebudowany i zaadoptowany do celów turystycznych. Budynek drugiego młyna zawalił się podczas obfitych opadów śniegu zimą 2003 roku, resztki jego drewnianej konstrukcji zostały rozebrane w 2004 roku. Dawny folusz został przebudowany i aktualnie znajduje się w nim stolarnia.

Jurgów Czyste powietrze, woda, las i rzeka sprawiają, że Jurgów to bardzo dobre miejsce do spędzenia urlopu, jest też dobrą bazą wypadową w Tatry a zimą działa stacja narciarska Jurgów SKI. Po więcej szczegółów co można robić w Jurgowie latem a co zimą, zapraszamy do działu turystyka.

Stare zdjęcia Jurgowa

W starych szufladach i szafach jurgowian, ciągle można znaleźć ciekawe zdjęcia. Niektóre z nich do nas dotarły więc umieszczamy je w naszym serwisie wraz z ich opisem. Opis powstał z na podstawie informacji pochodzących od Marii Sołtys" od Symcie" i Zofii Wojtas "od Hamrocyka z pod brzyzku". Zapraszamy do oglądania. Może i Ty znajdziesz na zdjęciach swoich przodków.

Dopiero oglądając zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat można zauważyć jak dużo się zmieniło się w Jurgowie.

Stare zdjęcia można również obejrzeć w starej remizie strażackiej, gdzie została zorganizowana wystawa "Jurgów w starej fotografii". Z reguły otwarta jest w godzinach pracy sąsiedniego muzeum.

Mniej lub bardziej ciekawe ciekawostki z Jurgowa

Lucjan Sołtys

[Linki] [Historia strony] [Kontakty] [O stronie]

Jurgow.pl 1999-2024